Naturale wspomagacze walki z rakiem

Właściwa dieta wspomagająca walkę z rakiem może mieć zbawienny wpływ na wynik całego leczenia. Z tego powodu warto znać składniki, w które można wzbogacić jadłospis, aby choroba w niedługim czasie pozostała jedynie koszmarnym wspomnieniem. Jakie składniki należy włączyć do codziennego menu, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i przyśpieszyć procesy leczenia.

Płyn niemalże cudowny

Nie od dziś wiadomo, że zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów jakie można sobie wyobrazić. Jej pice zalecane jest każdemu, gdyż naukowcy odkryli szereg właściwości zdolnych do wyniszczania komórek rakowych. Jej picie zalecane jest przez lekarzy onkologów jako wspomaganie terapii medycznej. Można ją pić w nieograniczonej ilości przy każdej terapii.

Przyprawy mogą mieć znaczenie – zwracaj uwagę czym przyprawiasz swoje potrawy

Chorzy podczas terapii onkologicznej zazwyczaj mają ograniczony apetyt. Tracą smak i bardzo ciężko jest im się przekonać do regularnego jedzenia i dostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych do organizmu. Jednym sposobem na poprawę tego procesu jest dobre przyprawianie potraw, aby jedzenie ich sprawiało choć odrobinę radości. Istnieje szereg przypraw posiadających właściwości antyrakowe. Najwięcej znajdziemy ich w kurkumie, i choć może nie daje ona zdecydowanych doznań smakowych to ma naukowo potwierdzone działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, warto używać czarnego pieprzu, który przyśpiesza procesy zachodzące w organizmie, co realnie może wpłynąć na szybkość i jakość odbywanej terapii. Najnowsze doniesienia naukowe mówią o zbawiennym wpływie bazylii i oregano, co z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom włoskiej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *