Wizyta u onkologa- czy zawsze powinniśmy się jej obawiać?

Wiadomość o konieczności spotkania z onkologiem zawsze jest powodem do niepokoju. Pacjenci na samą myśl toną w stresie, a przed oczami mają jedynie czarne wizje ciężkiej choroby nowotworowej.

Czy zawsze jest to potrzebne i odpowiada rzeczywistemu wynikowi tejże wizyty? Wiele potwierdzonych przypadków potwierdza, że nie i wiele razy zdarzało się, że spotkanie z onkologiem jedynie wykluczało diagnozę raka. Jak więc się nastawić na spotkanie u onkologa i czego można spodziewać się tuż po pierwszej wizycie?

Im szybciej tym lepiej

Jeżeli pacjent został skierowany na konsultację onkologiczną, nie powinien z nią zwlekać ani chwili. Większość nowotworów wykrytych we wczesnym stadium rozwoju daje spore szanse na zupełny powrót do zdrowia. Co więcej, warto pamiętać, że lekarz onkolog może potwierdzić przypuszczenie o występowaniu raka bądź jedynie rozszerzyć diagnostykę i upewnić pacjenta, iż jego dolegliwości nie są spowodowane zmianami nowotworowymi. Z pewnością tuż po przeprowadzeniu wywiadu zleci szereg niezbędnych badań, więc nie jest to jeszcze doastateczny powód do zajmowania sobie głowy jedynie stresem.

Co jeżeli kolejne wizyty będą konieczne?

To również nie jest powód do paniki. Należy dokładnie przedstawić historię swoich dolegliwości, opisać swój tryb życia i opowiedzieć o uwarunkowaniach genetycznych, co umożliwi lekarzowi onkologowi dobranie odpowiednich metod leczenia nowotworów. Sama konieczność spotkania się z lekarzem onkologiem nie jest od razu wyrokiem. Należy pamiętać, że wiele zmian nowotworowych ma niezłośliwy charakter i w całkiem niedługim czasie można się ich pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *