Zaburzenia sprawności seksualnej to temat tabu wśród mężczyzn. Panowie nie potrafią o tym swobodnie rozmawiać, mimo, że jest to problem powszechnie znany. Wszakże, impotencja to temat, który dotyka lwią część społeczeństwa.

Zaburzenia potencji pojawiają się zwykle u dorosłych mężczyzn, którzy przekroczyli granicę 50-lat. Sprawność seksualna zanika stopniowo, bardzo rzadko dzieje się to natychmiast. Co zrobić, by zachować sprawność seksualną po 60-tce? Jak się prowadzić, by móc cieszyć się potencją będąc w sądziwym wieku?

Sprawność seksualna mężczyzn po 60-tce

Niewielu mężczyzn po 60-tce może cieszyć się pełną sprawnością seksualną. Nie oznacza to jednak, że nie można sprawić, by potencja w tym wieku występowała w pełni naturalnie. Aby jednak tak się stało trzeba pomyśleć o tym znacznie wcześniej, w myśl zasady „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”.

Na sprawność seksualną wpływ ma kilka podstawowych czynników, a mianowicie:

Aktywność fizyczna – codziennie zaleca się realizację treningu (w dowolnej formie) o umiarkowanej intensywności i objętości nie mniejszej niż 45 minut. W szczególności poleca się nordic walking, jazdę na rowerze oraz zajęcia na basenie.

Dieta – o tym, że odżywianie wpływa na nasz organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. To co jemy ma także wielki wpływ na naszą sprawność seksualną. Z tymże, defekty mogą być uwarunkowane przez zaniedbania z przeszłości.

Alkohol – dowiedziono, że ogromny wpływ na sprawność seksualną ma także alkohol. Rzecz jasna, osoby, które piją alkohol w niewielkich ilościach – mogą spać spokojnie. Dopiero w przypadku nadużywania można mówić o alkoholu jako jednej z przyczyn.

Inne używki – występowanie impotencji może być ściśle uwarunkowane przez inne używki – nadmierne spożywanie kawy, narkotyki czy papierosy.

Przebyte choroby – nierzadko, problemy ze sprawnością seksualną mają mężczyźni, którzy w przeszłości borykali się z problemami natury hormonalnej.

Urazy mechaniczne – impotencja może być również wynikiem urazów mechanicznych, problemów z kręgosłupem.

Kondycja psychiczna – wpływ na występowanie impotencji ma także stres, napięcie zawodowe czy depresja. Co więcej, nierzadko mężczyźni wpadają w błędne koło, tj. Stresują się, że „nie podołają”, co przyczynia sie do nasilenia defektów.

Jak widać – na większość z wyżej wymienionych przyczyn zaburzeń erekcji mamy ogromny wpływ. Oznacza to, że prowadzenie odpowiedniego (zdrowego) trybu życia sprawia, że prawdopodobieństwo impotencji maleje, a przynajmniej – oddala się w czasie. Są bowiem przypadki, że zaawnasowane zaburzenia sprawności seksualnej diagnozuje się u Panów tuż po 40-tce.

Jak leczyć impotencję?

Na wstępie warto zaznaczyć, że leczenie impotencji nie jest równoznacze z wymuszaniem erekcji środkami działającymi jak Viagra i podobne. Impotencję leczy się dwiema metodami: farmakologiczną oraz psychoterapeutyczną. Podział na formy wynika z występowania różnych przyczyn problemu. Bardzo często wspomniane wyżej metody są łączone, a kuracja prowadzona jest dwutorowo.

W zależności od diagnozy, zalecane są różnego rodzaju środki. Należy jednak mieć świadomość, że lwia część farmaceutyków działa doraźnie, tj. objawowo, a nie przyczynowo.

Medycyna nieustannie poszukuje rozwiązania dającego 100% skuteczność. Niestety złoty środek na zaburzenia sprawności seksualnej nadal nie został znaleziony, wbrew temu co mówią niektóre reklamy telewizyjne.


Warto przy tym także zauważyć, że forma leczenia musi być dostosowana do źródła problemu (przyczyny). Idąc tym tokiem rozumowania, pierwszorzędnie trzeba zdiagnozować problem i wdrożyć należyte zmiany.

Pamiętaj! W lwiej części przypadków to Ty sam kształtujesz problem, nie dbając o zdrowy styl życia. W sporej części przypadków wystarczy wdrożyć niewielkie korekty, by problem ustąpił. Oczywiście, należy mieć świadomość, że zmiany nie pojawiają się natychmiastowo.