Piękne paznokcie to swoista wizytówka zadbanej kobiety. Nie wystarczy ich pomalować, by można mówić, że są domeną atrakcyjności. Paznokcie wymagają zdecydowanie większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja paznokci w domu

Na całe szczęście, zabiegi pielęgnacyjne paznokci można wykonać w domu, nie angażując zbytnio naszego budżetu. Wszak, w przypadku większości metod koszt ogranicza się do kilku-kilkunastu złotych.

Nie trzeba wydawać krocia, aby móc pochwalić się zadbanymi, zdrowymi paznokciami. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie przez 2-3 tygodnie, aby przywrócić paznokcie do optymalnej kondycji.

Odpowiednia dieta

Dieta bogata w witaminy i minerały to klucz do zdrowych paznokci. Szczególnie powinnaś zadbać o suplementację witaminy A, B, wapna, cynku oraz białka.

Zabezpieczaj paznokcie

W momencie kiedy korzystasz z silnych detergentów (np. podczas sprzątania) zabezpieczaj swoje dłonie rękawiczkami. Silne środki chemiczne mogą niszczyć strukturę paznokcia, ograniczać jego wzrost, wpływać na łamliwośc i kruchość.

Piłuj, obcinaj, wzmacniaj

Piłowanie i obcinanie paznokci jest niezwykle ważne. Ograniczy bowiem możliwość powstawania „zadziorów”. Najbardziej odporne są paznokcie owalne. Im krótsze, tym trudniej o jakiekolwiek złamania.

Daj odpocząć swoim paznokciom

Jeśli wykorzystujesz lakier, hybrydę lub tipsy – pamiętaj by nie robić tego bezustannie. Paznokcie potrzebują odpoczynku.

Odżywki do paznokci

Regularne stosowanie odżywek do paznokci poprawi przywrócić paznokciom zdrowie i urodę. W zależności od typu problemu należy wybrać konkretną odżywkę:

  • regenerującą (do paznokci zniszczonych)
  • wzmacniającą (do paznokci łamliwych i kruchych)
  • nawilżającą (do paznokci przesuszonych)

Wybór jest ogromny. Istotna jest w tym przypadku regularność. Paznokcie w czasie powrotu do dobrej kondycji i wyglądu nie powinny być malowane lakierami.

Oliwa z oliwek

Wykorzystanie oliwy z oliwek w pielęgnacji paznokci jest niezwykle powszechnym procesem. Wszak, gwarantuje on naprawdę widoczną poprawę.

Wystarczy oliwę z oliwek delikatnie podgrzać, a następnie na około 10 minut zanurzyć paznokcie. Zabieg należy powtarzać każdego dnia, co pozwoli osiągnąć naprawdę doskonałe rezultaty.

Sok z cytryny

Właściwości soku z cytryny pomogą nie tylko odżywić paznokcie, ale także pozytywnie wpłyną na kolor płytki paznokcia. Jasna płytka uważana jest powszechnie za atrakcyjniejszą.

Sok z cytryny można dodać do oliwy z oliwek lub olejku eterycznego. Stosować należy każdego dnia.

Kluczowa profilaktyka

Dbając o paznokcie i walcząc o ich regenerację kluczowe jest zapobieganie przed dodatkowymi zniszczeniami. Przede wszystkim, musisz chronić paznokcie przed silnymi detergentami. Podczas sprzątania należy zakładać rękawiczki ochronne, gdyż potrafią dokonać sporych zniszczeń, nie tylko na paznokciach, ale także skórze dłoni.

Paznokcie należy również chronić przed warunkami atmosferycznymi: chłodem, silnym wiatrem czy słońcem.