Dyskretnie strzepujesz białe płatki ze swoich ramion? Pragniesz raz na zawsze pozbyć się tej nieestetycznej przypadłości? Poznaj przyczyny występowania łupieżu i skutecznie przeciwdziałaj!

Łupież wywoływany jest przez nadmierną aktywność grzybów na skórze. Najczęściej występuje na głowie, bowiem to właśnie tutaj ma najlepsze warunki do wzrostu. Bezpośrednio za powstawanie łupieżu odpowiedzialny jest drożdzak Pityrosporum Ovale.

Jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy jest łupież. To przypadłość, która w większości przypadków nie jest groźna. Jej eliminacja zwykle nie jest trudna i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania. Pozbyć się jej możemy również w domowych warunkach.

Łupież jako defekt estetyczny

Mimo, że łupież jest przypadłością, która nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia (chyba, że stanowi objaw innej, poważniejszej jednostki chorobowej) to jego występowanie potrafi doprowadzać do łez. Wszak, to defekt estetyczny, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i samoocenę. Nierzadko stanowi on przyczynę zaburzeń o charakterze depresyjnym.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że ponad 90% osób borykających się z łupieżem deklaruje chęć natychmiastowego wyeliminowania tego problemu.

Łupież – co przyczynia się do jego występowania?

Tzw. biały proszek pojawiający się na naszych włosach może być skutkiem wielu różnych czynników. Do najczęściej występujących przyczyn tego defektu zaliczamy:

  • Zbyt rzadką lub zbyt częstą pielęgnację włosów
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy
  • Nieregularne i niezdrowe nawyki żywieniowe
  • Brak aktywności fizycznej (siedzący tryb życia)
  • Inne choroby/Zażywane lekarstwa

Łupież suchy

Najpopularniejszą, a zarazem najłagodniejszą odmianą jest łupież suchy. Występuje u osób ze skórą wrażliwą na drożdżaka Pityrosporum ovale. Stan zapalny od razu po pojawieniu się tego drożdżaka na skórze głowy.

Łupież suchy wywoływany jest również przez nieodpowiednie kosmetyki (lakiery, farby, żele do włosów). Przy wrażliwej skórze stan zapalny i podrażnienia pojawiają się bardzo szybko.

Co na łupież suchy?

Dokładne poznanie przyczyny występowania łupieżu, pozwala zastosować odpowiedni tryb leczenia. W przypadku łupieżu suchego będą to bardzo proste metody.

Najpopularniejszą z metod jest wykorzystanie kosmetyków (szamponów i odżywek) o działaniu przeciwłupieżowym. W ich składzie znajduje się między innymi: kotekanazol, siarczan selenu i kwas salicylowy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, okres leczenia może trwać od kilku do kilkunastu tygodnii.

W przypadku, gdy szampony przeciwłupieżowe okażą się zbyt słabą bronią, wówczas warto udać się do lekarza, by ten zapisał nam środki doustne (przeciwgrzybicze), lub silniejsze preparaty do przemywania miejsc zmienionych chorobowo.


Alternatywą dla leczenia farmaceutykami mogą być domowe sposoby na łupież. Maseczka z jajek, napar z rzepy, czy płukanka z czosnku? Każda z tych metod może poprawić kondycję skóry głowy i rozwiązać problem. Wbrew pozorom, te rozwiązania mogą pochwalić się naprawdę wysoką skutecznością.

Eliminacja łupieżu w zaciszu domowym to proces, który można przeprowadzić stosując kilka ciekawych rozwiązań, a mianowicie:

  • Maseczki miodowe – nanieś odrobinę miodu pszczelego na skórę głowy i delikatnymi, kolistymi ruchami rozprowadź go po skórze i włosach. Następnie przykryj folią i ręcznikiem. Spłucz po 20 minutach.
  • Maseczki jajkowe – ubij 2 jajka, dodaj odrobinę mleka. Tak przygotowaną maseczkę nanieś na skórę głowy i pozostaw pod szczelnym przykryciem na kwadrans.
  • Płukanka z szałwii – napar z suszu ziołowego szałwii stosuj po każdorazowym myciu włosów delikatnym szamponem.

Jak łatwo zauważyć – leczenie łupieżu suchego jest niezwykle łatwe. W większości przypadków wystarcza dobry, przeciwłupieżowy szampon.